Vladimír Remek
Prvý československy kozmonaut
2. marca 1978 ked na sovietskej kozmickej lodi Sojuz 28 vystartoval do vesmiru prvy ceskoslovensky kozmonaut. Bol to sucasne prvy kozmonaut, ktory narusil dovtedy vylucne sovietsku ci americku "navstevnost" vesmiru - Vladimir Remek
V hodnosti kapitana ho nominovali do funkcie kozmonauta-vyskumnika v posadke kozmickej lode Sojuz 28, ktora bola prvou medzinarodnou posadkou v ramci programu Interkozmos.
Velitelom letu bol sovietsky kozmonaut plukovnik Alexej Gubarev. Posadka pracovala na palube orbitalneho komplexu Saljut 6 spolu s jeho zakladnou posadkou, ktoru tvorili Jurij Romanenko a Georgij Grecko.
190 hodin vo vesmire
Vladimir Remek bol vo vesmire sedem dni, dvadsatdva hodin a osemnast minut (190 hodin a 18 minut). Z toho po uspesnom spojeni sa Sojuzu 28 s vesmirnou stanicou Saljut 6 na nej pobudol sest dni.
Vo vesmire Vladimir Remek vo funkcii kozmonaut-vyskumnik pracoval na siestich experimentoch pripravenych ceskoslovenskymi vedcami. Cielom pokusu Chlorella bolo napriklad sledovanie rozmnozovania morskych rias v stave beztiaze.
"Patrim ku generacii, ktora si este pamata, ze let do vesmiru bol velkym snom ludstva. Do vesmiru som letel len dvadsatjeden rokov po vypusteni prvej druzice Sputnik na obeznu drahu a sedemnast rokov po Gagarinovi. Pre Ceskoslovensko to bola velka udalost," spomina Remek po mnohych rokoch.
Povolanie po otcovi?
Vladimir Remek sa narodil 26. septembra 1948 v Ceskych Budejoviciach. Pochadzal doslova z ceskoslovenskej rodiny, kedze otec bol Slovak (general vojenskeho letectva CSLA) a mama Ceska.
Absolvent Vyssieho leteckeho ucilista v Kosiciach nastupil do leteckeho utvaru v Ceskych Budejoviciach. V roku 1976 ukoncil studia na Vojenskej leteckej akademii J.A.Gagarina v Moskve a na kratko savratil do leteckeho utvaru v Ceskych Budejoviciach.
Po vybere kandidata na kozmonauta sa s viacerymi dalsimi pripravoval na let v Stredisku pripravy kozmonautov J.A.Gagarina v hviezdnom mestecku pri Moskve.
Po navrate z kozmu domov bol Vladimir Remek veducim pracovnikom vo vyskumnom vojenskom pracovisku v Prahe-Kbeloch, absolvoval Vojensku akademiu Generalneho stabu ZSSR v Moskve a do roku 1990 bol potom vojenskym pilotom CSLA. Od roku 1990 posobil ako riaditel Vojenskeho muzea letectva a kozmonautiky v Prahe-Kbeloch a v juni 1995 odisiel z armady do zalohy v hodnosti plukovnika.
Život prepojeny s Ruskom
Jeho dalsi pracovny osud bol znovu spojeny s Ruskom, kde bol obchodnym zastupcom ceskej firmy, aj veducim jej zastupenia v Moskve, neskor do roku 2004 posobil na ceskom velvyslanectve v Moskve.
Vladimir Remek si ako vojak v roku 1990 podla zakona musel ukoncit clenstvo v KSC. V juni 2004 ho zvolili vo volbach za poslanca do Europskeho parlamentu ako nezavisleho kandidata za KSCM na patrocne volebne obdobie (2004 - 2009).
Okrem ineho sa tam zaobera vesmirnou politikou. Patri napriklad k jednym z podporovatelov, aby sa hlavne sidlo prveho nevojenskeho navigacneho systemu, europskeho programu Galileo, o ktorom si mysli, ze ma velky potencial, dostalo do Prahy. Ako clovek, ktory stravil mnoho rokov v Rusku a dobre ho pozna, je v EU zastancom korektnych a rovnocennych vztahov EU s Ruskom.